Programy

Strona główna » Programy
Programy2023-06-15T16:52:50+02:00

Autorskie programy arteterapii

Uruchomiliśmy autorskie programy arteterapii. Starannie dobraliśmy Prowadzących, którzy zgodnie z naszą metodą, łączą kompetencje terapeutyczne z aktywnym działaniem twórczym. Programy prowadzą terapeuci i artyści. Wszyscy z doskonałymi kwalifikacjami i wysoką inteligencją emocjonalną.

Nasze programy konsultują wybitni eksperci wchodzący w skład Rady Naukowej Fundacji.

Serdecznie zapraszamy.

Zapoznaj się z dokumentami:

Regulamin udziału w zajęciach
Umowa udziału w zajęciach

Zastanawiasz się, czy Arteterapia jest dla Ciebie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Czy na arteterapię potrzebne jest skierowanie?2023-05-07T19:29:55+02:00

Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.

Czy muszę mieć postawioną diagnozę przez lekarza, np. stwierdzoną depresję?2023-05-07T19:30:11+02:00

Aby rozpocząć arteterapię, nie trzeba mieć diagnozy. W razie potrzeby, nasi doświadczeni terapeuci doradzą lub pokierują dalszymi krokami. Współpracujemy z uznanymi psychiatrami, psychoterapeutami i terapeutami rodzinnymi.

Na czym polega arteterapia oferowana przez ARTHE?2023-05-07T19:30:33+02:00

Oferujemy kompleksowe programy arteterapeutyczne, oparte na naszej autorskiej metodzie. Polega ona na dostarczeniu korzyści arteterapeutycznych wraz z dodatkową wartością – kontaktem z aktywnie tworzącymi artystami. Wrażliwość artystów, ich wyjątkowy sposób patrzenia i dialogu ze światem wraz z kompetencjami wykwalifikowanych arteterapeutów, zapewnia wielozmysłowe oddziaływanie naszych programów arteterapeutycznych. Do nadzoru nad merytoryką programów oraz nad sposobem prowadzenia zajęć zaprosiliśmy uznanych psychiatrów.

Czy arteterapia jest skutecznym sposobem wspierania zdrowia psychicznego, czy tylko formą hobby?2023-05-07T19:30:47+02:00

Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy stosowaniem prostych technik arteterapeutycznych a rezultatami kompleksowych programów arteterapeutycznych. Te osiągają strategiczne cele leczenia. Fascynujące jest, że arteterapia może być wówczas stosowana w sposób samodzielny, często z odejściem od sztampy i sztafażu klasycznych form leczenia (cytat za dr n. med. Bartosz Łoza)

Czy chodząc na arteterapię mogę odstawić leki przepisane przez psychiatrę?2023-05-07T19:31:01+02:00

Musi o tym zadecydować lekarz prowadzący. Rozpoczęcie arteterapii nie powinno wpływać na samowolną zmianę stosowanego leczenia. Może się jednak okazać, że z czasem będzie możliwe zmodyfikowanie farmakoterapii. Rekomendujemy wtedy ponowną wizytę u swojego lekarza prowadzącego.

Czym różni się arteterapia od innych terapii psychologicznych?2023-05-07T19:31:16+02:00

Arteterapia jest formą terapii poznawczo-behawioralnej. Jednak w przeciwieństwie do innych terapii, realizowanych w konkretnym systemie, program arteterapii dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta/uczestnika, korzystając z całego wachlarza sztuk. Dla osiągnięcia niektórych celów terapeutycznych kluczowe będzie malarstwo, dla innych psychodrama, dla jeszcze innych muzykoterapia.

Kolejną różnicą jest fakt, że arteterapia odbywa się w przyjaznej przestrzeni, a jej uczestnik pozostaje w swojej osobistej strefie komfortu. Tempo terapii, głębokość wglądu we własne potrzeby i emocje, sposoby ich ekspresji zależą od uczestnika.

Kim są założyciele Fundacji i dlaczego zajmują się arteterapią?2023-05-07T19:31:34+02:00

Jestem mamą nastolatki i osobą od 20 lat zawodowo zajmującą się budowaniem programów i koalicji wokół spraw ważnych społecznie, takich jak leczenie cukrzycy, otyłości, podatek cukrowy czy tytoniowy, jakość powietrza a zdrowie człowieka. Po latach pracy nad zmianami systemowymi i nad budowaniem świadomości społecznej wiem, że wszystko można zrobić, tylko ktoś musi się tym zająć na poważnie i konsekwentnie.

Przechodząc przez własny kryzys – być może ten, nazywany przepustką do wieku średniego, odkryłam, że nie ma nic ważniejszego, od dobrego samopoczucia psychicznego. Pomogła mi opera, malarstwo, kontakt ze sztuką i kilku mądrych przyjaciół.

Kierując się intuicją trafiłam na dziedzinę naukową – arteterapię. Z powodzeniem, okazało się, stosowaną w krajach wysokorozwiniętych dla osiągania konkretnych celów terapeutycznych.

Rozpoczęłam studia podyplomowe na tym kierunku. Poznałam naukowców i lekarzy psychiatrów stosujących arteterapię w Polsce ale w szpitalach, na oddziałach psychiatrycznych. Na studiach zobaczyłam, że mamy świetnych, empatycznych arteterapeutów, terapeutów zajęciowych i artystów, których rola w systemie zdrowia publicznego powinna być znacznie większa.

Uznałam, że arteterapia jest dziedziną, która może nie tylko pomóc wielu potrzebującym osobom poradzić sobie z kryzysem, stresem, traumami i deficytami ale dla wielu, może ona stać się wręcz motorem rozwoju, przebyć drogę od potocznego „loosera” do „bohatera”.

Postanowiłam wykorzystać moje zawodowe umiejętności i stworzyć projekt interwencyjny dla zdrowia psychicznego.